Први састанак партнера окупљених око Пројекта „Подршка рестаурацији и конзервацији најстарије европске врсте дрвећа Панчићева оморика – (Picea omorika(panč.) Purkinyne) одржан је 4. марта 2022. године, у Вишеграду. Састанку су присуствовали представници Републичког завода за заштиту културно-историјског и природоног насљеђа као водитеља Пројекта, ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац, Шумарског факултета Бања Лука, НП „Дрина“, НП „Тара“, УГ „Цeнтар за животну средину“, „Арбор Магна“, „Еко Центар“ и Планинарски клуб „Тара“. Састанку су, поред представника партнера, присуствовали и представници Министарства поњопривреде, шумарства и водорпивреде и Монистарства просторног уређења, грађевинарства и екологије Републике Српске.
Из разлога што Панчићева оморика настањује разуђен простор са обе стране ријеке Дрине и налази се на подручју више административних јединица, потребно је повезати све управљаче локалитета које настањује, а са циљем заједничког дјеловања и рада на очувању ове ендемске врсте. На састанку су досадашња истраживања презентовали проф. др Милан Матаруга, Ђорђије Милановић и Ана Ћурић која је овом приликом представила пројектни задатак, резултате досадашњег рада на терену, те планове за наредни период, у којем ће бити настављена теренска истраживања. У току састанка посебно пажња је посвећена прошлогодишњим пожарима, који су значајно деградирали стање виталних састојина и стабала Панчићеве оморике, те је истакнуто да важан сегмент очувања јесте и превенција и заштита од пожара, као и правовремено реаговање у случају појаве истих.
Састанак су организовали Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа и „Центра за животну средину“, а домаћин је било ШГ „Панос“ Вишеград, Ловачки дом „Каменица“ који се и налази у непосредној близини станишта Панчићеве оморике.